Çarpana Dokuma Tezgahı (50 adet kart, mekik ve tezgah)

 1.900,00 KDV Dahil

Yeni geliştirdiğimiz çarpana tezgahımız sayesinde küçük alanlarda rahatlıkla 2,5 metreye kadar dokuma yapabilirsiniz. Tezgahımız 1. kalite ithal huş dayanıklı kontra malzemeden üretilmiştir. 50 adet çarpana kartı ve 1 adet ahşap mekik, tezgahımız ile birlikte gönderilmektedir.

Kategoriler: Stok kodu: CRP02 Etiketler:

Açıklama

Çarpana Dokuma Nedir?
Menşei Orta Anadolu olarak bilenen geleneksel bir dokuma türüdür.
Kare şeklinde ve her bir köşesi harflendirilmek suretiyle delinen esnek özellikli selefon kaplı kartlarımızın deliklerinden ipliklerin geçirilmesi ve kendine özgü bir teknikle dokunmasıdır.

Çarpana Dokuma İşlemi
Çarpana ile dokuma işlemi, çözgü iplikleri geçirilmiş ve gerilmiş çarpanaların kendi çevresinde döndürülmesiyle çözgü iplikleri arasında oluşan ağızlıktan, atkı ipliklerini geçirerek sıkıştırılması süretiyle gerçekleştirilir. Çarpana dokumada desen, dokuma raporuna göre geçirilmiş çözgü iplikleri ile birlikte çarpanaların hareket sistemine göre ortaya çıkar. Yani aynı desen raporuna göre çözgü ipliklerine sahip çarpanalara yaptırılan farklı hareketlerle, sonsuz denebilecek sayıda desen elde edilebilir. Bu nedenle çarpanaların hareket sistemlerini bilmek dokuyucuya aynı çözgü iplikleriyle değişik desenler elde edebilme imkanı verir. Çarpanayla dokuma bu yönüyle değişik uygulamalara açık, dokumacıya hareket serbestliğini sunan bir dokuma tekniğidir.

Çarpana Dokuma Ne İşe Yarar?
Çarpana Dokuma tekniğiyle elde edilen ürünler bir çok alanlarda kullanılır. Başta dekoratif ve süs eşyası olmak üzere kemer, çanta sapı, anahtarlık, bileklik vs. kullanım amacıyla da üretilir.
Çoğu zaman bu dokuma tekniğinde kullanılan malzemeler pamuk ve yündür. Nadiren de olsa ipek kullanıldığı da olmuştur.
Şu an Anadolu kıtasını da aşan bu el Sanatları ürünü Avrupa ülkelerinde de rağbet görmeye başlamış, üzerine yeni ve modern teknikler ve araçlar ilave edilerek dokunmaya devam etmektedir.
Buna rağmen El Sanatlarına ilgi duyan kesimler tarafından bu tekniğin gittikçe unutulmaya yüz tuttuğu söylenmektedir.
Genç kesimin bu türlü geleneksel sanatlara rağbet göstermesini isteyen gönüllü kuruluşlar da mevcuttur. Ancak yine yeterli olmadığı, örgün eğitim içerisinde yer alması gerektiği dillendirilmektedir.

Yeni geliştirdiğimiz tezgahımız sayesinde küçük alanlarda rahatlıkla 2,5 metreye kadar dokuma yapabilirsiniz. Tezgahımız 1. kalite ithal huş dayanıklı kontra malzemeden üretilmiştir. 50 adet çarpana kartı ve 1 adet ahşap mekik, tezgahımız ile birlikte gönderilmektedir. Çarpana Dokuma Kartları kalın, sağlam ve esnek özellikli koruyucu selefon kaplı kalın kartondan üretilmiştir.Kartlarda çapak olmadığından dokumada kullanacağınız iplerinizin dokuma esnasında kopması önlenmektedir. Kartlarımızın üzerinde dokuma esnasında gereken harfler (A,B,C,D) ve kartlara üstten baktığınızda konumunu belli eden renkler bulunmaktadır. Ayrıca ön ve arka yüzeyi farklı renklerdedir. Kartların köşeleri yuvarlaktır ve dokumacının ellerini rahatsız etmez. Bu sayede çoklu kart kullanımı ile yapacağınız geniş el işlerinizi rahatlıkla yapmanızı sağlayacaktır.

Rehber ve desen videoları için Youtube Kanalımıza abone olun.

Ek bilgi

Ağırlık 1 kg
Boyutlar 56 × 20 × 31 cm

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Çarpana Dokuma Tezgahı (50 adet kart, mekik ve tezgah)” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site reCAPTCHA korumasındadır. Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

Yorum Gönder